Jak zkrotit facebookovou zeď

List stromu

Sociální síť Facebook je dnes nedílnou součástí našeho online života. Přestože se jedná o moderní médium, tak i na něm platí staré osvědčené pravidlo „jsi pánem obsahu své hlavy“. Proto je dobré vědět, jak s Facebookem zacházet tak, aby pro vás byl dobrým sluhou a nezahlcoval vás. Pojďme si ukázat, jak docílit toho, aby nám na zdi zobrazoval to, co chceme vidět a aby tam bylo méně toho, co vidět nechceme. Zeď je místo, které všichni najdeme na hlavní straně Facebooku a každý na ní máme něco jiného. Obsah zdi se generuje automaticky. Děje se tak částečně na základě toho, o co jsme již dříve projevili zájem (lajkování, sledování), ale také se zde zobrazuje to, co by nás (podle algoritmů Facebooku) teprve mohlo zajímat. Čím více sledujeme určité profily lidí, lajkujeme stránky, skupiny, projevujeme zájem o události a komentujeme příspěvky, tím více se o nich následně dozvídáme na své zdi. A také zde pak máme méně toho, co nám chce sám Facebook nabídnout a mnohdy nás to vůbec nezajímá nebo dokonce ruší.

1. Profily přátel – nesledujte všechny přátele

Zcela jistě máte mnoho přátel. Facebook si automaticky myslí, že je chcete sledovat. Jenže ouha, určitě pro vás nejsou všichni přátelé stejně důležití a jistě nechcete vidět na své zdi informace o všech jejich aktivitách.

Hromadně můžete rušit sledování uživatelů takto:

  • Jděte na svůj profil
  • Klikněte na záložku „Přátelé“
  • Po najetí myší na každého přítele uvidíte možnosti nastavení
  • V záložce „Sleduji“ vyberte „Zrušit sledování“

 

Jednotlivě pak můžete zrušit sledování přímo v profilu uživatele.

 

Nebo můžeme zrušit sledování uživatele přímo na zdi u zveřejněného příspěvku.

 

2. Olajkujte to, co se vám líbí, ostatní zrušte

Toto je asi nejpodstatnější bod. Pokud olajkujete dostatek stránek, které jsou vám tématicky blízké, tak se podoba vaší zdi velmi změní. Bude pak zobrazovat daleko víc toho, co se vám líbí.

Lajkovat umí každý, ale ruku na srdce, kolik lidí umí také lajk zrušit a jak často to děláme? A kolik lidí umí zrušit sledování stránky, kterou olajkoval? Pojďme se na to tedy podívat. Pokud nechceme, aby se na naší zdi objevovaly příspěvky z nějaké stránky, můžeme zrušit lajk.

Rušení lajků

Hromadné rušení lajků.

 

Případně můžeme vstoupit do jednotlivé stránky a zde kliknout na „Tato stránka se mi už nelíbí“.

 

Nastavení sledování

Pokud chcete, aby se vám na zdi neobjevovaly informace z olajkované stránky, nemusíte rušit lajk (To se mi líbí). Stačí, když si lépe nastavíte nebo zrušíte sledování.

  • Přejděte na sledovanou stránku
  • Klikněte na „Zrušit sledování“
  • Pokud naopak chcete z této stránky vidět více obsahu, klikněte na „Zobrazit jako první“

 

3. Skupiny, jichž jste členem – vše nemusíte mít v oblíbených

Častým zdrojem informací na zdi jsou také skupiny. Primární ochranou proti sledování obsahu, který vás nezajímá, je to, že odejdete ze zbytečných skupin.

Hromadné nastavení

  • Jděte na www.facebook.com a klikněte v levém postranním panelu na „Skupiny“. Dostanete se na stránku na které uvidíte všechny skupiny, v nichž jste.
  • Klikněte na ozubené kolečko a buď opusťte skupinu, nebo ji vyřaďte z oblíbených. Tím zůstanete jejím členem, ale dáte Facebooku najevo, že tato skupina pro vás není tak zajímavá. Je tedy pravděpodobné, že tím snížíte množství informací, které se vám ze skupiny promítají na zeď.

Totéž lze nastavit jednotlivě v dané skupině.

 

4. Události – nastavení sledování

Pokud jste zvolili u události „Mám zájem“ nebo „Zúčastním se“, tak vám Facebook automaticky zapnul sledování události a může vás tedy občas informovat o dění okolo události i na vaší zdi. Pokud nechcete být takto informováni, můžete zrušit sledování.

5. Reklama – nemusíte vidět vše

Reklamy na Facebooku se nikdy nezbavíme a ani by to nebylo dobré, protože je to pro Facebook zdroj příjmů. Můžeme však část reklamy skrýt nebo vypnout zobrazování reklamy od určité firmy.

Skrývání reklamy

 

Vypnutí zobrazení reklamy od určitých firem (zadavatelů reklamy)

Krok 1.

 

Krok 2.

 

A ještě jedno „kladivo na bordel“

Kdyby nic nepomohlo, pak můžete v nastavení zablokovat některé uživatele, jejichž příspěvky a komentáře vás ruší. Jedná se však o krajní řešení, protože pak od tohoto uživatele neuvidíte nic a nebudete s ním moci ani chatovat, ani diskutovat.