Jaký zdrojový kód je nejlepší?

Svíčka

Validní zdrojový kód je základem každé optimalizace pro vyhledávače neboli SEO. Je totiž zárukou, že indexovací robot váš web správně přečte a uloží do databáze. Je sice pravdou, že s některými chybami ve zdrojovém kódu si vyhledávače poradí. Jiné však pro ně ale mohou být nepřekonatelnou překážkou, která znemožní korektní zaindexování vašeho webu. Jak by takový kód tedy měl vypadat?

Bez chyb

Ano, předně by měl být zdrojový kód bez chyb. Chyby ve zdrojovém kódu jsou v zásadě dvojího druhu. Jednak méně závažné a na druhé straně velmi závažné. Pro optimalizaci webu je jistě prospěšné, zbavíte-li se obou těchto skupin chyb. Zdrojový kód bez chyb je takzvaně validní. A právě takový kód by měl být cílem každého majitele webové stránky.

Krátký

Pro indexovací roboty je rozhodně příjemnější, nemusí-li se probírat zbytečně dlouhým zdrojovým kódem. Nejenže nemusí stahovat o poznání větší objem dat, ale také ta data nemusí procházet a složitě z nich vybírat to důležité. Krátký zdrojový kód je výhodný i pro vaše návštěvníky, kterým snižuje nároky na stažená data.

Přehledný a logicky strukturovaný

Pro další upravování zdrojového kódu je dobré mít ho vhodně logicky strukturovaný. Měl by se v něm tedy vyznat také někdo další. Usnadníte tak kupříkladu práci programátorovi, který pro vás implementuje nový prvek na vašem webu. Formátování textu by tak například mělo zůstat především v CSS. Do pěkného HTML kódu zkrátka nepatří. A podobných příkladů, jak zpřehlednit zdrojový kód, bychom jistě našli více.