Tak nám europoslanci schválili deformu autorského práva.

Evropská vlajka

Blbější zprávu jsem dlouho neslyšel! Už několik měsíců se o tomto zákoně diskutuje a před jeho podobou varoval Google, Wikipedie, YouTube. Ale protože se evidentně nepodařilo probudit veřejnost, politiky, ani firmy, které by mohly něco podniknout a zvrátit tento podivný trend (touhu po zaříznutí svobod na internetu), tak jsme se dočkali jeho schválení. Takže je vymalováno a zákon prošel europarláčem. Co to bude konkrétně znamenat pro podobu internetu, to teprve uvidíme. Dovolím si však sepsat (pro osvětlení problematiky neznalým lidem) to, co reálně hrozí, pokud se prosadí striktní výklad:

Regulece (redukce) obsahu internetu

Google a další a poskytovatelé informací, budou mít povinnost neumístit na internet nelegální obsah, na který se stahují autorská práva a smazat již umístěný obsah. Takže na Youtube, Facebook, Uloz.to, ani nikam jinam už nenahrajete skoro nic (ani remixy, parodie, nebo vaše verze písniček). Toto by mohlo být likvidační zejména pro malé internetové služby a weby, na které bylo možno doposud přidávat obsah a které ho nebudou schopny automaticky filtrovat.

Regulace odkazů z citací

Pokud budete chtít odkazovat na něčí článek, kdy název článku bude jako odkaz, tak budete muset koupit licenci od autora článku. Co to v praxi znamená? Třeba i to, že by nebylo možné zdarma sdílení na Facebooku, na Twitteru, odkazování z YouTube, ani vzájemné propojování webů odkazováním na cizí články.

A kdo to tam dá? Tedy kdo to zrealizuje?

Zodpovědnost za dodržování těchto bláznivých nařízení má být přenesena z uživatele na Google, ale i Seznam, Facebook, YouTube …

Lze předpokládat, že na novém autorském zákoně pracovalo mnoho lidí, ale je to zanedbatelný počet v porovnání s těmi, kolik lidí bude pracovat na jeho aplikování a vymáhání. Budou to tisíce lidí. A tak si tak říkám, proč si tito lidé tak ochotně podřezávají informační svobodu? Copak jejich děti a vnuci nekoukají na YouTube, nechodí na Facebook, nepoužívají Wikipedii, nesdílejí články a nehledají si informace na internetu? Stále zkrátka bohužel platí, že když panstvo poručí, tak lid ochotně ohne hřbet a klidně ublíží i sám sobě a svým blízkým.

Jak se bude plnění zákona vymáhat?

Naprosto klasicky. Pomocí drakonických pokut a všeobecného bu bu bu.
Pro nás, kteří děláme weby s originálním obsahem to z hlediska tvorby nějak veliký zásah není, ale pro koho budeme ty weby dělat? Díky tomuto zákonu totiž může dojít k vyprázdnění internetu, tedy k odlivu informačních zdrojů, následně uživatelů a následně i těch, kteří potřebují web vytvořit. To už je ale nejčernější scénář a já nevěřím, že by došlo k jeho úplnému naplnění.

Kdo na to doplatí?

DOplatí na to malí poskytovatelé neautorského obsahu jako jsou lokální agregátory informací, zpravodajské weby i majitelé webů, sociální sítě, které mají možnost vkládání obsahu, protože bude jejich povinností mazat, mazat, mazat … Doplatí na to tedy každý uživatel internetu.

Co tedy dál?

Snad se tyto temné vize nenaplní a internet se bude dále svobodně rozvíjet. Ano, on se totiž rozvíjí a nepotřebuje k tomu téměř žádné úředníky. V tom je totiž to pravé kouzlo internetu. Nese to sebou i mnoho negativních jevů, jako jsou Fake news, ale podle mě pozitiva zatím jednoznačně převažovaly. Tak si přejme, ať je tomu tak i nadále.

Co to znamená pro mě osobně?

Jak jsem již řekl. Nevěřím, že by došlo k likvidaci svobody internetu. Ale i kdyby, tak se nezblázním, protože umím kromě tvorby webů spoustu jiných věcí, které mě také baví. Ale … raději bych byl, aby nám EU takto nešlapala „po perkách“. Stále jsem poměrně zdravý, tak bych případně nejspíše dokázal odejít do jiné země … „Ale to už jinde jsme, to je jiná vesnice.“

Zajímavé články s touto tématikou

Pěknou úvahu o přínosu i škodlivosti tohoto zákona sepsal Petr Koubský. Vcelku s ním souhlasím. Možná bych polemizoval o míře prospěchu, kterou ze zákona v konečném důsledku mohou mít nadnárodní korporace, jako je Google.

Zveřejnil(a) Deník N dne Středa 12. září 2018